Mutluluk ve bağış

Merhaba,

Mutlu zamanlar diliyoruz. Giving What We Can, mutluluk ve bağış arasındaki ilişkisi anlatan, “How to buy happiness?” yazısını yayımladı. Satın aldığımız her bir yeni şey, bizi mutsuz ediyor olabilir mi?

Effective Altruism Fellowship: Oxford

Dünyanın birçok yerinde adına “Effective Altruism Fellowship” denen ve efektif altruizm ile ilgili ücretsiz seminerler veren topluluklar var. Oxford Üniversitesi efektif altruizm topluluğu, yeni programına yakında başlayacak. Başvurular açıldığında haberdar olmak isterseniz belgeyi doldurabilirsiniz.

Kısa dönemciliğin tehlikeleri

En güncel haber akışından ötesine geçmekte, geleceği düşünerek şimdiki aksiyonlarımızı şekillendirmekte güçlük çektiğimiz söylenebilir. Hangimiz gelecek kuşakların refahını ve iyiliğini gerçekten hakkıyla düşündüğümüzü ve buna göre hareket ettiğimizi söyleyebiliriz ki? Bu biraz da bir dikkat problemi. Şimdiki zamanda olan her şey çok daha fazla dikkat çekiyor. Birçok alanda bu zamansal önyargıyla karşılaşıyoruz.

Siyasette öne çıkan baskın zaman dilimi bir dönemlik görev süresine karşılık geliyor (4-5 yıl). Popüler kültür ve modada bir mevsimden, şirketlerde 3 aylık dönemlerden, internette dakikalardan, piyasalarda bir saniyenin binde birinden söz ediyoruz. Şimdinin ya da yakın zamanın sorunlarıyla o kadar çok boğuşmak durumunda kalıyoruz ki geleceği tasarlayacak ne zamanımız, ne de enerjimiz kalıyor. Öte yandan, kısa dönemci düşünmenin yadsınamaz sonuçları ve tehlikeleri var.

Şimdiki zamanda aldığımız aksiyonlar, yaptığımız seçimlerin gelecek kuşakların yaşam şartlarını belirlemede yadsınamaz bir rol oynayacak. Filozof Roman Krznaric'e göre gelecek kuşakta yaşayacak olan insanların hak ettiği değeri onlara teslim etmemek, gelecek üzerinde tahakküm kurmakla eşdeğer. Krznaric, insanlığın geleceği varması uzak bir durak olarak gördüğünü ve insanlık olarak çevresel sorunları, nükleer atıkları, kamu borcunu ve teknolojik riskleri gelecek kuşakların üzerine düşünmeden attığımızı söylüyor.

Kısa dönemciliğin panzehri: Uzun dönemcilik

Efektif altruizm hareketi kısa dönemli düşünmenin ve hareket etmenin getirdiği büyük tehlikelere karşı uzun dönemciliği savunuyor.

Uzun dönemcilik, şimdiki zamandaki eylemlerimizi bu eylemlerin gelecekteki uzun dönemli etkilerini hesaba katarak şekillendirmemiz gerektiği fikrini öne atıyor. Efektif altruizm topluluğu içinde uzun dönemcilik tanımı içinde üç alt kategori ön plana çıkıyor: Uzun dönemcilik, güçlü uzun dönemcilik ve çok güçlü uzun dönemcilik.

Trilyonlarca balık…

Dünyada en fazla kullanılan hayvanlar hakkında kitlesel ölçekte neler yapılabilir?

Efektif altruizm odaklı kuruluşlar endüstriyel hayvancılıkta kullanılan trilyonlarca balığın şartlarını iyileştirmek ve bu sayıyı azaltmaya çalışıyor. Bunlara örnek olarak aşağıdaki iki proje, Rethink Fish ve Aquatic Animal Alliance var.