Hayvanlara yönelik eziyet ve kolayca vegan olmak

Merhaba,

2020 yılının son bültenini gönderiyoruz. Bir sonraki bültenimizde 2021 yılında olacağız; 2021 yılının gezegenimize mutluluk, barış ve sağlık getirmesini diliyoruz. Bu ayki bültenimiz yine birbirinden farklı konuları içeriyor.


Giving What We Can

Giving What We Can, efektif altruizme şekil vermiş en önemli kuruluşlardan biri. Giving What We Can’in tek bir amacı var: Hâlihazırda toplanan bağışları efektif kuruluşlara yönlendirmek ve bunu yaparken de bağış tutarını arttırmak…

Giving What We Can, 5 bin kişinin üstündeki üye sayısı ve 200 milyon doların üstünde topladığı bağış tutarıyla aşırı yoksulların yaşamında büyük bir fark yarattı.

Aşağıdaki üç seçenekten birini seçerek Giving What We Can’e siz de katılabilirsiniz.

  1. Gelirinizin sadece %1’ini bağışlamak isteyebilirsiniz.

  2. Gelirinizin sadece %10’ununu bağışlamak isteyebilirsiniz.

  3. Gelirinizin daha büyük bir bölümünü bağışlamak isteyebilirsiniz.


Hayvanların acısını durdurma zamanı geldi

Efektif altruizm odaklı kuruluşlar dünya çapında gıda firmalarına karşı kampanyalar düzenleyerek hayvanlara yönelik eziyeti ve hayvanların gıda sektöründeki payını azaltmaya çalışıyor.

Bunlara örnek olarak şu anda aktif olan iki kampanyayı inceleyebilirsiniz. İlki Burger King'in kullandığı yumurtaları kafes sisteminden tedarik etmemesini talep ediyor. İkincisi ise McDonalds'ın azmanlaştırılmış tavukları kullanmamasını istiyor.

  1. Boycott Burger King Brutality

  2. McDonald’s Cruelty

Not: Üzüntü verici görseller içerebilir.


Kolay vegan olma rehberi

Vegan olmak istiyorsunuz ama yeterince bilgi sahibi olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Vegan olmak istiyorsunuz ama ne yiyeceğinizden emin değil misiniz? Vegan olmak istiyorsunuz ama emin değil misiniz?

Kolay vegan adlı site tam da burada devreye giriyor!


Kariyer seçimiyle varoluş risklerini azaltmak

Uzak geleceğimizde birçok varoluş riski bizi bekliyor olabilir. Eğer varoluş risklerinin azaltılmasına yardımcı olmak istiyorsanız bunun için birçok kariyer seçeneği var. Kariyer seçerken akılda tutulması gereken birkaç önemli noktadan bahsedelim.

  1. İlk başta hangi varoluş risklerinin hafifletilmesi için çalışacağınıza karar verebilirsiniz. Bu noktada, pandemiler gibi doğrudan varoluş riski oluşturan alanlara mı yoksa küresel siyasi istikrarsızlık, büyük güçler arası iş birliğinin olmaması gibi daha dolaylı alanlara mı yönelmek istediğinizden emin olun.

  2. Bu alanlarda çalışmak üzere hangi kariyer seçeneklerinin uygun olduğuna dair fikirler üretin. En yaygın kariyer seçenekleri arasında araştırma, devletlerin yönetim organları ve politika yapıcı kurumlar ve kâr amacı gütmeyen yardım ya da araştırma kuruluşları yer alıyor.

  3. Bu kurumlarda kariyer sahibi olmak için hangi adımları tamamlamanız gerektiğini tespit edin, karşılaştırın ve başlayın.


En büyük varoluş riskleri

Varoluş risklerinin azaltılması için kariyer seçimi yapmadan önce bu risklerin ölçeklerine ve hangi risklerin daha ön plana çıktığına bir bakalım. Efektif altruizm kuruluşlarından 80,000 Hours’a göre en büyük varoluş riski oluşturan alanlar arasında küresel biyolojik felaket riskleri alt kategorisindeki pandemiler ve kontrolden çıkmış yapay zekâ var.

Salgın hastalıklar insanlık tarihi boyunca küresel felaketlere sebep olmuşlar ve insanlığın geleceği için hâlâ en büyük risklerden birini oluşturuyor. Biyoteknolojinin hızlı gelişimi bu riski katlanarak arttırıyor.

Yapay zekâ ise 21. yüzyılın en umut vadeden, aynı zamanda en kaygı verici teknolojilerinden biri olarak öne çıkıyor. Yapay zekâ teknolojilerini daha da güçlendirmek için milyarlarca dolar harcanmasına rağmen yapay zekâyı güvenli yapabilmek için çalışan insan sayısı çok az. Bir başka deyişle, yapay zekâ güvenliğinin oldukça ihmal edilmiş bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Birçok uzman içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde yapay zekânın insanlardan daha zeki olabileceğini söylüyor; ama bu yapay zekâ teknolojilerinin insanlığın amaçlarıyla uyumlu ve kontrollü bir şekilde geliştirilip geliştirilemeyeceği büyük bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Büyük felaketlere yol açabileceği öngörülen diğer alanlarda çalışarak da kariyer seçiminizle felaket ve varoluş risklerinin hafifletilmesinde bir rol oynayabilirsiniz. Bu alanlar arasında büyük güç çatışmaları, iklim değişikliği ve dünyanın iki büyük gücü olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki gerilimin azaltılarak koordinasyonun geliştirilmesi için çalışma yürütebilirsiniz.